Jak se starat o rukavice, aby z vás chtěly udělat nového Laštůvku?

Jen málokdo si dokáže představit, jak hluboký vztah má každý brankář se svými rukavicemi. Často záleží jen na nich, zda nechají balon vypadnout pod nohy dobíhajícího útočníka a způsobí malou tragédii, nebo jej zalepí v dlaních a ze svého pána udělají hrdinu okamžiku. Rukavice dělají z brankářů legendy a klubům vyhrávají tituly, ale nikdy zadarmo. Vyžadují za to mateřskou péči a láskyplné zacházení.

První kontakt

Před prvním použitím je důležité rukavice opláchnout teplou vodou (35 – 40°C), aby na nich nezůstaly žádné látky z výroby. To platí i pro rukavice určené do deště, u kterých se tím aktivuje materiál zaručující správnou přilnavost. Pak už je můžete vzít do branky a seznámit se.

Aby balon spolehlivě držel v dlaních, je dobré udržovat rukavice vlhké, ale hlavně ne mokré! Tím je zároveň ochráníte proti drobným oděrkám a zajistíte, že se vám v zápase bohatě odvděčí. Ale tím péče zdaleka nekončí. Po každém použití z nich co nejdříve odstraňte drobné kamínky, kousky hlíny, zbytky trávy a gumu z umělky, protože latex je hodně citlivý materiál a tohle všechno by jej mohlo poškodit.

BU1 rukavice

BU1 rukavice

Zapomeňte na pračku

Doma je brzy vyndejte z tašky a vezměte do koupelny. Maximální teplota vody v umyvadle by měla být 40°C, ale třeba legenda Bohemky Radek Sňozík prý vždy používal vodu vlažnou. „Dělal jsem to dřív v lize, dělám to i teď v B třídě a pořád to lepí,“ říká.

Hlavně nikdy neházejte rukavice do pračky, a to ani po zápase, ve kterém jste míč lovili desetkrát ze sítě a na nic nemáte náladu. Mohlo by se totiž stát, že příště to bude ještě horší. Nechte je 5–10 minut odmočit ve vodě s mýdlem, dejte si poločas Fify, vychladněte a všechno z nich smyjte. Když při tom budete myslet na své povedené zákroky, půjde to lépe. „Já si rukavice po každém tréninku a zápase ručně peru a pak je nechávám volně oschnout na sušáku. Ale hlavně ne na slunci! Používám také speciální šampony, které zabraňují tvrdnutí,“ říká Filip Nguyen.

… a na slunce

Sušení rukavic je kapitola sama o sobě. Jak říká Filip, nikdy k tomu nevyužívejte přímé slunce, ale ani sušičku či topení. To si pamatujte! Třeba Radek Sňozík je věší na šňůru a někdo jim zase dělá ručníkový zábal. To rukavice zabalíte do ručníku a důkladným promačkáváním je vysušíte. Pak ručník rozprostřete a rukavice na něm necháte dlaněmi vzhůru doschnout.

Myslete také na to, jak budete rukavice přenášet. S ostatními špinavými a mokrými věcmi v tašce se jim moc nelíbí, a proto se vyrábí speciální ochranná pouzdra a obaly, ve kterých se cítí výjimečně.

Rukavice nejsou ženského rodu bezdůvodně. Jsou stejně náročné, vyžadují jemné a ohleduplné zacházení a také u nich platí, že jak vy k nim, tak ony k vám.