Jak vybrat rukavice, které vás nenechají ve štychu?

Výběr brankářských rukavic je v mnoha ohledech podobný výběru partnerky. Neměli byste se však rozhodovat jen podle vzhledu. Na rozdíl od žen však rukavicím nevadí, když budete mít dvoje. Jedny na tréninky a druhé na zápasy. Případně si starší model vzít na trénování a nový na zápasy.

Jak ale najít tu pravou? A levou?

Soustřeďte na tři věci:

  • Velikost
  • Střih
  • Typ pěny

Velikost

Výběr správné velikosti je naprosto zásadní. Změřte si šířku dlaně (viz tabulka níže) a v tabulce najděte svou velikost. Není nic horšího, než když vám v rukavicích plavou prsty a nebo naopak máte rukavice příliš těsné.

V tabulce níže máte přibližné rozměry u jednotlivých velikostí. Prosím berte to jen přibližně, každá ruka je jiná. Pokud byste si nevěděli rady s výběrem velikostí, dejte nám klidně vědět. A pokud by se stalo že si vyberete špatně, ZDARMA Vám velikost vyměníme.

Velikost567891011
Šířka dlaně6 – 7 cm7 – 8 cm8 – 9 cm9 – 9,5 cm9,5 – 10 cm10 – 11 cm11 – 12 cm

Střih

Roll Finger (RF)

Rukavice se vyrábí v různých střizích. Nejpopulárnějším z nich je Roll Finger, který se vyznačuje bezešvým připojením dlaně přímo k zadní straně rukavice a je určený spíše pro brankáře s většími dlaněmi. Nejraději ho má třeba čerstvá posila pražské Slavie Jan Laštůvka. „Balony už dneska létají mnohem rychleji a já mám navíc rád mohutnější rukavice, takže jsem si vybral Roll Fingery a musím říct, že mi naprosto vyhovují,“ říká k tomu. Stejnému typu je pak věrný také Vojta Šrom z Opavy.

Negative Cut (NC)

„Mně zase vyhovuje Negative Cut, protože s ním mám v rukách největší jistotu,“ říká Filip Nguyen. Negative Cut se doporučuje spíše mladším gólmanům s úzkými dlaněmi, švy jsou v tomto případě skryté uvnitř a rukavice je hodně těsná. „Právě to mám na rukavicích nejraději. Když těsně obepínají prsty, a já mám díky tomu lepší kontakt s míčem,“ pochvaluje si Negative Cut Roman Valeš z Jablonce.

Hybrid NC

Posledním střihem, který na BU1 můžete zakoupit, je Hybrid NC, který kombinuje výhody střihu Negative Cut s klasickými rukavicemi. Takže pokud nevíte který střih si vybrat, Hybrid NC je určen právě pro Vás.

„Já ani nevím, že jsou nějaké střihy. Vždycky jsem se rozhodoval jen podle toho, jak mi rukavice seděly,“ shrnuje vše Radek Sňozík.

Typ pěny

Tloušťka pěny (udávaná v milimetrech) je důležitá právě proto, že kromě zalepení děla zpoza vápna zajistí, že si při tom nevykloubíte palec.  Všechny naše rukavice BU1 využívají 4mm profesionální pěny, takže vaše ruce budou jako v bavlnce. V dospělých velikostech máme na výběr ze dvou profesionálních pěn, juniorské jsou ušity s pěnou SuperSoft.

Contact Grip

Vysoce profesionální pěna, která má skvělé vlastnosti na mokru a vydrží opravdu neskutečné věci. I když profesionální pěny nejsou určeny na umělou trávu, mnoho bránkářů tuto pěnu na umělé trávě používají. Má ji v oblibě Filip Rada z Dukly Praha, Miloš Buchta ze Sigmy Olomouc a další.

Giga Grip

S touto pěnou budete jako v peřince. Je krásně měkká, neskutečně drží na ruce a má ji v oblibě například Honza Laštůvka ze Slavie Praha, Vojta Šrom z Opavy a mnoho dalších.

SuperSoft

Tuto profesionální pěnu používáme na juniorských rukavicích, má podobné vlastnosti jako Giga Grip, ovšem je o něco levnější.

O všechny své rukavice musíte neustále pečovat. Nejen proto, aby vypadaly dobře, ale také proto, aby si pěny zachovaly co nejdéle své vlastnosti, držely na ruce a míč Vám nevypadl.