Jak vybrat rukavice, které vás nenechají ve štychu?

Výběr brankářských rukavic je v mnoha ohledech podobný výběru partnerky. Neměli byste se však rozhodovat jen podle vzhledu. Na rozdíl od žen však rukavicím nevadí, když budete mít dvoje. Jedny na tréninky a druhé na zápasy. Případně si starší model vzít na trénování a nový na zápasy.

Jak ale najít tu pravou? A levou?

Soustřeďte na tři věci:

  • Velikost
  • Střih
  • Typ pěny

Velikost

Výběr správné velikosti je naprosto zásadní. Změřte si šířku dlaně (viz tabulka níže) a v tabulce najděte svou velikost. Není nic horšího, než když vám v rukavicích plavou prsty a nebo naopak máte rukavice příliš těsné.

V tabulce níže máte přibližné rozměry u jednotlivých velikostí. Prosím berte to jen přibližně, každá ruka je jiná. Pokud byste si nevěděli rady s výběrem velikostí, dejte nám klidně vědět. A pokud by se stalo že si vyberete špatně, ZDARMA Vám velikost vyměníme.

Velikosti 5 a 6 jsou juniorské – k dostání v kategorii Junior

Velikosti 7 – 11 jsou klasické senior velikosti, pokud jste někde na pomezí, nabízíme i poloviční velikosti.

Velikost567891011
Šířka dlaně6 – 7 cm7 – 8 cm8 – 9 cm9 – 9,5 cm9,5 – 10 cm10 – 11 cm11 – 12 cm

Střih

Rukavice vyrábíme ve 4 různých střizích:

Negative Cut (NC)

NC střih
NC střih

„Mně zase vyhovuje Negative Cut, protože s ním mám v rukách největší jistotu,“ říká Miloš Buchta z olomoucké Sigmy. Negative Cut se doporučuje spíše mladším gólmanům s úzkými dlaněmi, švy jsou v tomto případě skryté uvnitř a rukavice je hodně těsná. „Právě to mám na rukavicích nejraději. Když těsně obepínají prsty, a já mám díky tomu lepší kontakt s míčem,“ pochvaluje si Negative Cut Roman Valeš z Bohemians Praha.

Všechny modely s Negativce Cut (NC) střihem ZDE

Hyla střih

BU1 Fit Yellow Hyla

Hyla střih je ne příliš známým střihem. Ale je opravdu skvělý. Má vnitřní šití ale přitom v rukavice žádné švy neucítíte. Rukavice je vypasována přímo na ruku a v rukavici tak máte cit na balón přesně takový jaký potřebujete. Volbou tohoto střihu nemůžete udělat chybu.

Všechny modely v Hyla střihu naleznete na této stránce

Roll Finger (RF)

Roll finger střih
Roll finger střih

Dalším střihem je Roll Finger, který se vyznačuje bezešvým připojením dlaně přímo k zadní straně rukavice a je určený spíše pro brankáře s většími dlaněmi. Nejraději ho má hvězda ostravského Baníku Jan Laštůvka. „Balony už dneska létají mnohem rychleji a já mám navíc rád mohutnější rukavice, takže jsem si vybral Roll Fingery a musím říct, že mi naprosto vyhovují,“ říká k tomu. Stejnému typu je pak věrný také Vojta Šrom z Opavy.

Všechny modely s Roll Finger střihem ZDE

Hybrid NC

Hybrid NC střih
Hybrid NC střih

Posledním střihem, který na BU1 můžete zakoupit, je Hybrid NC, který kombinuje výhody střihu Negative Cut s jinými střihy. Takže pokud nevíte který střih si vybrat, Hybrid je určen právě pro Vás.

Všechny modely s Hybrid NC střihem ZDE

Typ pěny

Tloušťka pěny (udávaná v milimetrech) je důležitá právě proto, že kromě zalepení děla zpoza vápna zajistí, že si při tom nevykloubíte palec.  Všechny naše rukavice BU1 využívají 4mm profesionální pěny, takže vaše ruce budou jako v bavlnce. V dospělých velikostech máme na výběr ze dvou profesionálních pěn, juniorské jsou ušity s pěnou SuperSoft.

Contact Grip

Vysoce profesionální pěna, která má skvělé vlastnosti na mokru a vydrží opravdu neskutečné věci. I když profesionální pěny nejsou určeny na umělou trávu, mnoho bránkářů tuto pěnu na umělé trávě používají. Má ji v oblibě Filip Rada z Dukly Praha, Miloš Buchta ze Sigmy Olomouc, Přemysl Kovář ze Slavie Praha a další.

Giga Grip

S touto pěnou budete jako v peřince. Je krásně měkká, neskutečně drží na ruce a má ji v oblibě například Honza Laštůvka z Baníku Ostrava, Martin Jedlička z DAC Dunajské Stredy a mnoho dalších.

SuperSoft

Tuto profesionální pěnu používáme na juniorských rukavicích, má podobné vlastnosti jako Giga Grip, ovšem je o něco levnější.

O všechny své rukavice musíte neustále pečovat. Nejen proto, aby vypadaly dobře, ale také proto, aby si pěny zachovaly co nejdéle své vlastnosti, držely na ruce a míč Vám nevypadl. Určitě si přeštěte článek jak se o rukavice starat.